Okresní atletický přebor skautů a skautek

Tradiční sportovní akce nejen pardubických skautů a skautek.

Z historie závodu

18. října 1969 se na hřišti u Sokolovny v Pardubicích sešli členové tehdy jediného pardubického střediska, aby spolu soutěžili v atletických disciplínách. Od té doby se skauting musel na dlouho dobu odmlčet, aby v roce 1991 byla opět obnovena tradice sportovních soutěží skautů a skautek v Atletickém přeboru skautů a skautek.

V čase babího léta a posledních hezkých podzimních dní tak každoročně skauti a skautky bojují o dobré umístění a samozřejmě o místa nejvyšší.

O body do soutěže družstev a o umístění se závodí po kategoriích 15–16 let, 12–14 let a 11–12 let v atletických disciplínách:

• v bězích na 50 m, 60 m, 100 m, 250 m, 500 m, 750 m a 1000 m
  • v hodech tenisovým a kriketovým míčkem, hodu granátem
  • ve vrhu koulí 4kg a 5kg
  • ve skoku dalekém
  • ve štafetách 4×60 m a 4×250 m

Prvních 13. ročníků tohoto prestižního atletického závodu organizovalo středisko „Šestka“ pod taktovkou Pavla Koska – Sambiho. Od roku 2004 přebralo organizační štafetu naše středisko Polaris.

O závodu

Soutěže skautů a skautek probíhají pro jednotlivce a bodové zisky jednotlivců a štafet se pak sčítají do prestižní soutěže oddílů o Atletický pohár pro nejlepší dívčí a chlapecký oddíl.

Podávané výkony i samotné rekordy Skautského atletického přeboru svědčí o vysoké úrovni tohoto závodu, který tak podporuje celoroční sportování ve skautských oddílech. Vrcholem závodů je jistě start štafet skautů a skautek s úžasnou atmosférou vzájmeného povzbuzování a včetně závěrečného, nervy drásajícího, závodu štafet činovnicko-roverských.

Kompletní přehled výsledků jednotlivých ročníků naleznete na atletika.skauti-pardubice.cz.

Novinky a rozšíření přeboru

Rok 2004 znamenal pro stávající Okresní atletický přebor dvě zásadní změny:

• Stávající přebor jsme rozšířili o Čtyřboj vlčat a světlušek, tedy o soutěžící ve věkové kategorii do 10 let. Vlčata a světlušky soutěží v běhu na 50 m a 250 m, v hodu tenisovým míčkem, ve skoku dalekém a ve štafetě na 4×60 m.
  • Závody jsme přesunuli ze škvárového hřiště Sokola Pardubice na moderní umělohmotný (polytanový) povrch na hřišti ZŠ Benešovo náměstí. Tento přesun přispěl k významnému zlepšení podávaných výkonů a k zajištění regulérnosti soutěží i při deštivém počasí.

Rok 2008 přinesl další dvě změny:

• Závody jsme přesunuli na Městský stadion na Dukle. Velikost tohoto stadionu znamenají pro závod lepší podmínky (časově náročné disciplíny mohou probíhat souběžně – skoky a běhy); jeho parametry znamenají především větší bezpečnost soutěžících (větší sektory na hody a vrhy, dostatek prostoru kolem nich). Stadion má ovál 400 m, na rovinkách je 8 drah, dva sektory na skok daleký a oddělené sektory na hody.
  • Závody jsme rozšířili o Krajský přebor skautů a skautek.

Od roku 2010 jsme se přesunuli opět na polytanový atletický ovál na hřišti ZŠ Benešovo náměstí. Pomůcky a vybavení na pořádání Atletického přeboru nám zapůjčuje místní atletický klub ŠAK Pardubice.

Od roku 2013 jsme kategorii vlčat a světlušek, která byla v posledních letech značně obsazována, rozdělili na dvě věkové podskupiny. Vlčata ve věku 9‒10 let závodí v kategorii JUNIOŘI, všechna mladší vlčata pak v kategorii PICMONI. U světlušek obdobně ‒ JUNIORKY (světlušky 9‒10 let) a PICMONI (mladší). Další novinkou byla poprvé vyhlášená soutěž pro smečky vlčat a roje světlušek. Obdobně jako u skautů a skautek získává nejlepší smečka a nejlepší roj pohár. Jeho držitelem se stane smečka a roj, který nasbírá ve 4 individuálních soutěžích a štafetě nejvíce bodů v obou věkových kategoriích.

Další dění okolo atletického přeboru
Název článku Datum
33. ročník Atletického přeboru skautů a skautek a 20.ročník Atletického čtyřboje vlčata světlušek 17. 10. 2023 (08:04)
Pozvánka na Skautské atletické závody 25. 9. 2023 (19:23)