5. 9. 2014 (12:29) napsal Fin (Filip Novotný) | žádné komentáře | kategorie: 100 let, Pořádané akce
Pardubice 5.9.2014 – Rok 2014 je rokem 100 letého výročí pardubického skautingu. Středisku Polaris se podařilo vybudovat s pomocí města, kraje a evropských dotací za 40 milionů velkorysé Skautské centrum Vinice s přilehlým areálem, které umožňuje oslavy uspořádat právě zde. Je zde zázemí řady kluboven, sálu pro 200 lidí, dostatečné zázemí hygienické a kuchyňské, parkoviště, jakož i velké travnaté prostranství.
Začalo to v roce 1914, kdy na pardubické reálce byla nejpopulárnější třídou sexta. Její třídní profesor Chlupáč byl vynikající pedagog, vlastenec a opravdový přítel mládeže, o němž jeho žák a pozdější herec František Filipovský řekl: „…osvícený kantor, obrovský člověk…“ Na podzim roku 1913 přednášel v Pardubicích o skautingu zakladatel prof. Antonín Benjamín Svojsík a prof. Chlupáč zareagoval ihned: za podpory tisku, spořitelny a záložny objednal skautské kroje a vybavení přímo z Anglie a hned začal se svou sextou jezdit na výlety s tábořením pod stany a o prázdninách 15. července 1914 s dvaceti, pro skauting zapálenými účastníky se vydal na třítýdenní „puťák“ po východní a jižní Moravě s promyšleným kulturně historickým programem a velkým ohlasem všude, kde se zastavili. V Brně zastihla výpravu 26. července mobilizace, takže na poslední chvíli stihli poslední vlak pro civilní cestující pro návrat domů.
Od těch dob uplynulo již 100 let a skauting za tu dobu prokázal celosvětově svůj zásadní přínos pro morální, občanskou a fyzickou výchovu mládeže. Jeho ideály a metodika ovlivnila významně celou civilizaci, a kdyby na všechno to, co vymysleli skauti, se uplatnil autorský zákon, topili by se dnes skauti v miliardách. Účinnost skautingu spočívá v tom, že se děje v přirozené partě mladých lidí, spojených skautskými mravními ideály, kteří mají dnes k dispozici obrovské množství příležitostí prožít společná dobrodružství v klubovnách na hřištích, v přírodě, na výpravách, na táborech, expedicích doma i v zahraničí.
Oslavy v Pardubicích začínají v pondělí 8. září v 17 hodin vernisáží výstavy O skautingu v centru města v multifunkčním prostoru regionální prodejny „Pardubanda“ v Machoňově pasáži. Jedná se o výstavu o skautingu nejen v Pardubicích. K vidění na ní budou unikátní a nikdy nezveřejněné materiály k tomuto významnému skautskému výročí. Každou středu pak od 17 hodin proběhnou besedy s pamětníky (jedním z debatujících bude Lubor Šušlík, který se narodil v roce 1928 do rodiny bývalého ruského legionáře a důstojníka československé armády. V době květnové mobilizace v roce 1938 vstoupil Lubor Šušlík ve svých necelých deseti letech do místního skautského oddílu a zároveň se stal i členem Sokola. Na konci války bojoval v Pražském povstání a jako jeden z nejmladších se zúčastnil dramatických bojů o Český rozhlas v Praze. Výstava potrvá až do 28. září a má otevřeno každý všední den mezi 7:30 – 18 hodin.
Hlavní část oslav se uskuteční ve dnech 6.-12. října 2014 ve Skautském centru Vinice. Proběhne přednáška Prof. Heleny Illnerové „Život se světlem”, Festival skautských prezentací, Oldskautfest 2014, setkání roverů, oldskautů a dalších činovníků, kteří kdy skautovali a skautují na Pardubicku, generační setkání, vyhledání "100 nejstarších”, fotografování, táborák, mše na počest 100 let pardubického skautingu v Kostele Sv. Bartoloměje, "Happy day“ pro skauty a veřejnost se skautskou poutí, bleším trhem, občerstvením a prohlídkou skautského centra Vinice. Na všechny součásti oslav je zvána široká veřejnost.
Těšíme se na setkání při oslavách 100let pardubického skautingu.
Zajímavosti a podrobnosti k oslavám najdete na stránkách http://skauti-pardubice.cz/100let
Zatím žádné…