100 let od počátků skautování na Pardubicku

21. 8. 2014 (21:00) napsal (Petr Fiala) | žádné komentáře | kategorie: , ,

100 let od počátků skautování na Pardubicku – deset let od počátku Skautského centra Vinice. V roce 1914 odjel pedagog pardubické reálky profesor Chlupáč s dvaceti, pro skauting zapálenými účastníky na třítýdenní „puťák“ po východní a jižní Moravě. Letos tomu je 100 let a skauting si za tu dobu prošel několikerým zákazy a následnými obnovami. Od té v roce 1989, snad poslední, skautujeme nepřetržitě nejdéle od jeho založení.

Obdobně pohnutě tomu bylo i s klubovnami pro část pardubických oddílů – se Skautským domovem, který zanikal a vznikal na různých místech. Od května 2004, kdy lupiči zakončili krádež hliníkových plechů ze střechy podpálením celého objektu, jsme začali psát historii Skautského centra Vinice. Již od počátku jsme měli jasný cíl – vybudovat moderní centrum a zázemí pro pardubický skauting. Realizace myšlenky by však nebyla možná bez počáteční pomoci Pardubického kraje a následné spolupráce se statutárním městem Pardubice.

A protože o finance jde vždy až v první řadě, tak po adaptaci prostor bývalého zahradnictví na klubovny jsme hledali způsob, kde sehnat finance v řádech se šesti nulami na rekonstrukci nově nabytého areálu. Z žertu kdosi navrhl: „máme distributorskou síť kluků a holek, vytápěné skleníky – pěstujme trávu“. I vydali jsme se cestou financování z fondů EU, jak navrhl jiný. To jsme však moc netušili, do čeho jdeme. Ale touha po vlastních klubovnách na vlastním pozemku byla velká a pomyšlení na nové moderní skautské centrum silné. Odtud jsme společně s Jiřím Oborníkem a Jiřím Jungerem čerpali síly do dalších jednání.

Devět let každého z nás, po své civilní práci a vedle dalších skautských povinností trvalo, než jsme slavnostně střihli pásku a mohli říci: „Je hotovo.“ Potkali jsme mnoho lidí, kteří nám s tímto projektem pomohli a podpořili nás v časech, kdy to nebylo úplně jednoduché. Tímto bych jim chtěl za jejich pomoc a vstřícnost poděkovat.

O druhém říjnovém víkendu (10.-12.10) se Skautské centrum Vinice v Pardubicích stane důstojným místem oslav 100 let skautování na Pardubicku.

O programu celé akce najdete další informace na http://skauti-pardubice.cz/100let

Petr Fiala – Figy